В деня на Св. Николай

Според народната легенда, когато Господ разпределял света между шестимата братя, на свети Николай се паднали моретата и океаните. Така Свети Николай се почита като покровител на водните дълбини, на моряците, на рибарите и като спасител на изпадналите в беда корабокрушенци.

В народното словесно творчество е позната и притчата за това как веднъж Свети Николай излязъл в морето с другари. Извила се буря и лодката се продънила. Но той хванал една голяма риба и запушил с нея дупката. Прибрали се всички на сушата читави и в знак на благодарност му сготвили един шаран. От тук и традицията на Никулден да се прави рибен курбан, и то от риба с люспи.

Изискването е докато се почиства рибата, много се внимава да не падат люспи на земята, за да не изпадне имането на къщата. Лошо знамение е и ако някой настъпи рибя люспа. Според традицията за Никулден се приготвя и обреден хляб, украсен с рибе изображение, лодка или друг символ, съответстващ на светеца.

В българската православна традиция светецът Николай, чието име означава „Побеждаващ“, се почита и като патрон на рибарите. Според народно-християнския мит за подялбата на света, нему се паднали моретата, реките, езерата. Той е господар на целия подводен свят – рибите и водните демони. На този ден се украсяват коледните елхи, а на трапезата се поднася риба, чието тяло е покрито с люспи (най-често това е пълнен шаран).

В католическите страни на този ден вечерта на децата се правят малки подаръци, които се скриват в обувки или чорапи, за да ги намерят на сутринта. Този обичай води началото си от славата на светеца като дарител на бедните.

 


 

Молитва към Св. Николай

О, пресвети Николае, превъзходни угодниче Господен, горещ наш застъпниче, добри пастирю, учителю и наставниче!

Ти, като пожива ангелски на земята, се яви същински благ ангел и в твоята чудна прослава.

Ние вярваме от всичката си душа и мисъл, че ти, добросърдечни помощниче и молитвениче наш, с твоите истински ходатайства и с благодатта, която изобилно ти е дадена от Господа и Спасителя, винаги ни помагаш за нашето спасение.

И така, приеми, блажени угодниче Христов, и в този час нашите молби и ни запази с твоето застъпничество.

Моли се на Господа, Който дава мир на всички, да изпрати мир на църквите, като събере разделените в едно, и да запази страната ни в мир и тишина.

Моли милосърдния Господ да ни спаси от нашите прегрешения по каквито пътища Той знае.

Моли Него Благия, милостиво да даде на нас и на целия свят всичко потребно.

Помогни на мене грешния и падналия духом в този живот.

Измоли Господа Бога да дарува прошка на всичките ми грехове, които сторих още от младини през целия си живот с дело, с думи, с мисъл и с всичките си чувства.

Моли Господа да ме избави от вечните мъки, та винаги да славя Отца и Сина и Светия Дух и твоето покровителство, сега и винаги, и во веки веков.

Амин.


 

Традицията, такава каквато е, в някои от западноевропейските страни, както и в някой държави от Близкия Изток:

Св. Николай е покоровителят на град Бари, където са положени и неговите мощи. Почитта към светеца, италианците отбелязват с пищни тържества в началото на месец май. На 6-ти декември обаче се провежда, така наречения „Ритуал на неомъжените“ , тъй като се счита, че св. Николай защитава не само децата, но и девиците.

 

Холандия и Белгия

В западните и централни части на Европа, св. Николай е познат като покровител на децата и първообраз на Дядо Коледа. Ето защо и празникът свързан с него е обвързан с подаряването на подаръци на малките деца. Денят на св. Николай, познат като Синтерклас, се отбелязва на 5-ти декември в северните части на Холандия и на 6-ти в южните региони, както и в Белгия. Традицията гласи, че всяко дете трябва да остави обувките си до камината или пред входната врата и да остави в тях лакомство за коня на св. Николай – морков, кубче захар и т.н., а на свой ред той получава лакомство и малък подарък, ако е бил послушен през годината.

 

Хърватия, Чехия, Словакия, Полша

В тези държави Св.Николай отново носи подаръци, но той винаги е съпровождан от плашещия му помощник, който следи кои деца са били послушни и кои палави. Добрите деца получават подаръци под възглавницата или на перваза на прозореца, докато лошите – пръчка, която родителите да могат да използват, за да ги дисциплинират.

 

Франция

Св. Никола (Николай) е патрон в регионите Лотарингия и Френска Фландрия.  Там подаръците разнася магаре с кошници, което обикаля къщите на послушните деца. На 6 декември цялото семейство се събира, а бабите и дядовците разказват истории за светеца на внуците.

 

Италия

Св. Николай е покоровителят на град Бари, където са положени и неговите мощи. Почитта към светеца, италианците отбелязват с пищни тържества в началото на месец май. На 6-ти декември обаче се провежда, така наречения „Ритуал на неомъжените“ , тъй като се счита, че св. Николай защитава не само децата, но и девиците.

 

Португалия

В гр. Гимараеш в северозападната част на Португалия, почитат св.Николай, още от Средновековието, като покровител на гимназистите. Отбелязването на празника продължава цяла седмица (между 29-ти ноември и 7-ми декември) и се нарича „Николинас“.

 

Ливан

Св. Николай се почита от всички християнски общности в Ливан – католици, православни християни и арменци. Многобройни църкви училища и обществени сгради са кръстени в чест на Св. Николай.

 

Палестина

Свети Николай е покровител на град Бейт Джала в днешна Палестина, който се намира на 2 километра западно от Витлеем. Там светецът прекарва четири години от живота си на поклонение в Светите земи. На всеки 19 декември (6 декември в Юлианския календар) в православната църква „Св. Никола“ се провежда тържествена божествена литургия, която обикновено е последвана от паради и други културни дейности. Палестинци от всички крайща на страната посещават гр. Бейт Джала и вземат участие в молитвите и тържествата.